Rakúsko hlási prvý prípad kvapavky odolnej voči liečbe antibiotikami
Ochorenie sa v Rakúsku potvrdilo u muža po päťdesiatke, ktorý sa pravdepodobne nakazil po nechránenom pohlavnom styku s prostitútkou v Kambodži. Infektológ prof. Pavol Jarčuška z UN Lousia Pasteura upozorňuje, že niektoré príznaky ochorenia sú pomerne atypické „Prejavy kvapavky sú popísané už v názve, čo si väčšina mužov všimne, menej zjavné to môže byť pre ženy, ale treba myslieť aj na to, že kvapavka sa šíri aj pri orálnom alebo análnom styku. V ústnej dutine nemusia byť typické. Môže sa to prehliadnuť a potom to prejde do chronicity.“ Diagnostika kvapavky je podľa Jarčušku pomerne rýchla a presná – PCR testami.
Nové kmene kvapavky, ktoré sú odolné voči antibiotikám sa do Európy dostali najmä z juhovýchodnej Ázie a zaujíma sa o ne aj Európske centrum pre kontrolu chorôb už relatívne dlho. Čo je však znepokojujúce, je celkovo rastúci počet odolných superbaktérií spôsobujúcich rôzne iné ochorenia, ktoré sa môžu ukázať ako fatálne.
Do roku 2050 nám hrozí doba post-antibiotická
WHO považuje bakteriálnu rezistenciu za najväčšiu výzvu pre budúcnosť medicíny. Ak nepristúpime k zásadným zmenám v používaní antibiotík vo všetkých sférach života, do roku 2050 nám hrozí doba post-antibiotická.
Na to by podľa Jarčušku doplatili najmä seniori a podľa niektorých analýz sa môže do 30 rokov stať, že odolné baktérie budú najčastejšou príčinou úmrtnosti: „Tak ako momentálne žiaľ umierajú na koronavírusovú infekciu, môže sa stať, že podľahnú pomerne bežným bakteriálnym infekciám, ktoré nebudú reagovať na dostupnú liečbu.“ Infektológ sa má najviac na pozore pred infekciami krvného prúdu (otrava krvi alebo sepsa), zápalmi mozgových blán, zápalmi pľúc alebo vnútrobrušnými zápalmi vyvolanými rezistentnými a invazívnymi baktériami.
Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ upozorňuje, že šírenie niektorých rezistentných kmeňov inak pomerne bežných baktérií môže mať pre pacientov fatálne dôsledky: „Rizikové sú nové, odolné kmene už známych baktérií, ako napríklad e-coli, tuberkulóza alebo inak bežný nemocničný stafylokokus dokážu usmrtiť človeka aj v priebehu niekoľkých hodín.“ Odborníci preto varujú pred nadmerným užívaním antibiotík, čím si môžeme zvýšiť riziko rezistencie na celé skupiny antibiotík.
V tejto epizóde sa tiež dozviete:
- Ktoré krajiny najmenej používajú v liečbe antibiotiká a kto po nich naopak siaha najčastejšie?
- Koľko kilogramov prospešných baktérií nosíme v tele?
- Čo by sme si mali zabaliť do cestovnej lekárničky pred dovolenkou a čo je naopak zbytočné?
Chcete viac? Vypočujte si aj tieto epizódy:
Zdroj náhľadovej fotografie: Adobe Stock