Práve hráme

25/03/2022

Rodičia detí s epilepsiou naspievali hymnu k Svetovému dňu epilepsie


Už štvrtýkrát si na Slovensku pripomíname Fialový deň – Svetový deň epilepsie, ktorý pripadá na 26.3. Množstvo Slovákov aj známych osobností sa počas neho oblieka do fialova. Na Slovensku tento deň prebieha pod záštitou Občianskeho združenia Meli Beli, ktoré sa venuje najmä rodinám a deťom s epilepsiou

Tento rok vznikla ku Svetovému dňu epilepsie aj hymna – Nič so mnou nezatrasie. Pieseň vychádza z kampaňového hesla Nič so mnou nezatrasie, ktoré je leitmotívom OZ Meli Beli pri podpore pacientov s epilepsiou. K skladbe vznikol aj emotívny klip, v ktorom vystupujú viaceré deti s epilepsiou a často i viacnásobným postihom aj so svojimi mamami.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Nahrali ju rodičia detí s epilepsiou: skupina Nové Meno, ktorú založili manželia Škovierovci, ktorí majú dcérku Melániu, trpiacu ťažkou farmakorezistentnou epilepsiou už osem rokov. V skladbe s nimi spieva poľská speváčka žijúca na Slovensku Ewa Sipos. Aj jej 17-ročná dcéra Nina má okrem autizmu rovnako vážnu epileptickú diagnózou. Na skladbe spolupracoval aj hudobník Richard Salay, otec malej epileptičky Mii.

Aj tento rok sa do kampane zapoja známe osobnosti. V sobotu sa sfarbia ich sociálne siete do fialova. Osvetu pomôžu šíriť: Barbora Krajčírová, Zuzana Vačková, Adriana Poláková, Spievankovo, Martina Schindlerová, Jana Košíková a ďalší.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Každý rok sa do akcie zapájajú aj ľadové medvede – otužilci v slovenských mestách sa budú aj túto sobotu ponárať pre malých aj veľkých epileptikov. Vo veľkých slovenských mestách budú prebiehať aj eventy pod názvom Počítaj so mnou, na zvýšenie povedomia o epilepsii – cieľom je, aby čo najviac ľudí vedelo epileptikom poskytnúť v prípade veľkého záchvatu potrebnú pomoc.

Na Slovensku je vyše 60 000 epileptikov. Epilepsia je najrozšírenejšie detské neurologické ochorenie. Trpí ňou asi 8000 detí a celkovo viac ako 60 000 Slovákov.

Svoju symbolickú podporu im môžete vyjadriť aj vy – hoďte počas Fialového dňa na seba niečo fialové a odfoťte sa na sociálne siete.
#SvetovýDeňEpilepsie #Fialový deň #MeliBeli #NičSoMnouNezatrasie

Viac info o OZ Meli Beli
Zdroj: tlačová správa
Zdroj náhľadovej fotografie: YouTube

Nadácia Dobrý skutok