Ako sa despotickí lídri dostávajú k moci? Tieto varovné signály si treba všímať
Jedným z dôvodov šírenia dezinformácií je naša prirodzená frustrácia z chaosu. Tá navádza voličov sympatizovať s diktátormi. „Slováci celkovo vnímajú niektoré autoritárske režimy pozitívnejšie než ľudia v iných krajinách V4,“ tvrdí analytička Dominika Hajdu z Globsecu. „Konkrétne viac než polovica našich respondentov odpovedala, že Rusko je naším strategickým partnerom. V Čechách takto odpovedalo len 14 percent ľudí a v Poľsku ešte menej.“ Naším protipólom je vo Vyšehradskej štvorke podľa Hajdu napríklad Poľsko, ktoré pre historické skúsenosti má veľmi silný antiruský sentiment.
Maďarsko v posledných rokoch začína koketovať so sympatiami voči Rusku a Číne, čo je najmä práca premiéra Viktora Orbána. Sociologička Soňa Szomolányi pripomína, že v moderných dejinách si autokrati posilňujú moc postupnými krokmi, aké používa aj maďarský predseda vlády: „Odmietnutie demokratických pravidiel, odmietanie legitimity oponentom, tolerancia násilia alebo jeho povzbudzovanie.“ Súhlasí s tým aj bývalý šéfredaktor denníka Újszo a súčasný redaktor Denníka N Zoltán Szalay. Ukazuje to príklad Viktora Orbána: „Tie hlavné kroky, ktoré urobil, boli ovládnutie médií, útoky proti mimovládnym organizáciám, občianskej sfére, menšinám. Centralizácia moci bola uňho veľmi intenzívna.“
V podcaste Dopodrobna sa dozviete:
- čím sa dobrý a rozhodný líder odlišuje od autokrata,
- na aké prvky nastupujúcej autokratizácie si dať pozor,
- prečo sa žaba neuvarí v hrnci s vodou, ktorá sa postupne zohrieva.
Fakty, rozhovory a analýzy k aktuálnym témam. Spravodajský podcast Rádia Expres Dopodrobna vás zavedie ďalej, než ponúkajú stručné prehľady správ a pomôže vám pochopiť širší kontext udalostí a spoločenského diania. Podcast nájdete na Podmaze alebo vo svojej podcastovej aplikácii.
Zaujímajú vás epizódy, ktoré sa venujú politickým otázkam? Vypočujte si aj:
Zdroj náhľadovej fotografie: pexel.com/Kris Møklebust