Vojenský analytik: Strategicky Rusko už na Ukrajine prehralo, vyhlásenie bezletovej zóny by bolo symbolické
Prečo Západ váha s uzavretím vzdušného priestoru nad Ukrajinou? Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oň prosí už niekoľko dní. „Koľko ľudí ešte musí umrieť, kým o tom rozhodnete?“ – pýta sa v emotívnom príhovore z Kyjeva s dodatkom, či majú Ukrajinci začať obete počítať.
Európa pritom s bezletovými zónami – aj v prípade vojenských konfliktov – má relatívne nedávne skúsenosti. Napríklad počas konfliktov v bývalej Juhoslávii. Generál vo výslužbe Pavel Macko vysvetľuje, že problémom by bolo vymáhanie dodržiavania bezletovej zóny nad Ukrajinou: „Ukrajina je rozlohou veľmi veľká, čiže aj technicky by to bolo ťažko aplikovateľné.“
Vojenský a bezpečnostný analytik Lukáš Visingr súhlasí, že v praxi by šlo skôr o symbolické, než praktické riešenie problému: „To, čo pôsobí zďaleka najväčšie škody na civilnej infraštruktúre, je ruské delostrelectvo. Na to by bezletová zóna nemala vplyv.“ Podľa Visingra všetko nasvedčuje tomu, že Rusko z niekoľkých dôvodov nie sú schopní uskutočňovať rozsiahle letecké operácie nad Ukrajinou.
V podcaste Dopodrobna si vypočujte, aj:
- Prečo Rusko doteraz nad Ukrajinou nepodniká rozsiahle letecké operácie
- Čo si myslia odborníci o varovaniach pred ruskou rozpínavosťou nad rámec ukrajinského územia – napríklad smerom na Pobaltie
- Ako môže Západ naozaj efektívne vojensky pomôcť Ukrajine
Fakty, rozhovory a analýzy k aktuálnym témam. Spravodajský podcast Rádia Expres Dopodrobna vás zavedie ďalej, než ponúkajú stručné prehľady správ a pomôže vám pochopiť širší kontext udalostí a spoločenského diania. Podcast nájdete na Podmaze alebo vo svojej podcastovej aplikácii.
Zaujímajú vás aktuálne témy? Vypočujte si aj:
Maroš Žilinka podpísal dohodu s ruským partnerom. Čaká ho trest?
Zdražovanie nekončí! Konflikt na Ukrajine zdvihne ceny, dopad bude mať najmä na energie