Práve hráme

16/02/2022

Dvakrát ohlásili koniec, no aj tak vydávajú nový album. Aký príbeh sa skrýva za skupinou A-ha?


Magne Furuholmen a Paul Waaktaar mali sen o skupine už od dectva, keď hrávali piesne od skupiny The Doors. Koncom 70. rokov založili kapelu Bridges, dokonca vydali aj jeden album, no veľký úspech nezožali.

Počas nahrávania druhého albumu sa spoznali s Mortenom Harketom, ktorý spieval v soulovej kapele. Hneď po stretnutí si sadli a dohodli sa, že by spoločne chceli vytvoriť popovú kapelu, a tak bolo skupine Bridges koniec. Jediným problémom bolo, ako sa budú volať. Hľadali slovo, ktoré bude ľahko zapamätateľné v nórčine, ale aj v angličtine. Morten Harket uvidel v zošite s piesňami skladbu s názvom A-ha. Pieseň bola podľa členov kapely príšerná, no názov perfektný, a tak vznikla nórska skupina A-ha.

https://podmaz.sk/podcast/music-story/9227085516-a-ha

V roku 1985 vydali skladbu Take On Me, ktorá im priniesla slávu, aj keď až na tretí raz. Výroba videoklipu stála 100-tisíc libier, čo predstavovalo veľkú investíciu do skupiny, ktorá dovtedy nemala za sebou žiadne úspechy, no vyplatilo sa.

Za 40 rokov na scéne nahrali 25 albumov a medzi ich najznámejšie skladby patria Hunting High And Low, The Sun Always Shines on T.V. či Lifelines.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

V roku 2017 zahájili ich prvé unplugged turné, ktoré nahrali aj pre hudobnú stanicu MTV a tento rok môžeme očakávať aj nový album, ktorý by sa mal podľa dostupných informácii volať True North a vyjsť by mal v druhej polovici tohto roka. Spoločná tvorba ich stále baví, aj napriek tomu, že kapela už dvakrát oznámila koniec. Ten je vzhľadom na nový album, ktorý je na ceste, asi v nedohľadne.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Skladba Take On Me je v kurze aj dnes! V hitparáde 2022 hitov ste za ňu hlasovali a dostala sa až na 10. miesto! Vypočuj si novú časť podcastu Music Story o tom, prečo na trikrát vydávali skladbu ich debutový pieseň, ale aj o ich úspechoch, súkromí a novom albume.

Zdroj titulnej fotky: Instagram.com/officialaha

Nadácia Dobrý skutok