Zodpovedné pitie je mýtus, liečenie alkoholovej závislosti nás stojí milióny ročne. Čo na to štát?
Hoci tradične sa problémy s alkoholom spájali najmä s mužmi, už to neplatí. Z údajov Všeobecnej zdravotnej poisťovne vyplýva, že mnohí si tento problém nepripúšťajú a nevyhľadajú odbornú pomoc. A liečia sa aj ženy. „Vlani sme registrovali zhruba 18 a pol tisíca poistencov, ktorí sa liečili pre problémy s alkoholom. V predkoronovom roku ich bolo približne 12,5 tisíc. Predpokladáme však, že dôvodom nie je ani tak pokles závislých ľudí, ale skôr vplyv pandémie na diagnostiku,“ spresnila Eva Peterová z VšZP.
V podcaste Dopodrobna sa dozviete aj:
- v ktorých okresoch spôsobujú opití vodiči najviac nehôd,
- kto má genetickú predispozíciu na to, aby sa nestal alkoholikom,
- prečo „zodpovedné pitie“ je mýtus
Naša najväčšia zdravotná poisťovňa na ich liečbu dá ročne okolo 15 miliónov eur. Súhlasí s tým aj hlavný odborník MZ pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica, ktorý vedie naše najväčšie Centrum pre liečbu drogových závislostí: „To nie je všetko. Neprekrýva sa to totiž s liečbou ťažkých porúch pečene, infarktov a ďalších ochorení, ktorých liečba je ďaleko drahšia. Navyše, alkohol je výrazný karcinogén.“ Najväčšiu položku v štatistike liečby ľudí závislých od alkoholu tvorí liečba v špecializovaných zariadeniach, čiže v liečebniach alebo na psychiatrii a len malú časť predstavuje terapia. Pritom práve tá môže mať aj podľa odborníkov veľký význam na to, aby sme jednak zachytili problém v skorom štádiu a najmä udržali abstinenciu čo najdlhšie.
Pitie alkoholu a najmä nadmerné pitie je problém aj v doprave – z policajného prehľadu vyplýva, že vlani sa stalo takmer 12 000 dopravných nehôd, zomrelo pri nich skoro 230 ľudí. Takmer 13 percent nehôd vzniklo pod vplyvom alkoholu. Vlani ich bolo viac ako predvlani.
Jednou z úloh Ministerstva kultúry SR, ktorú mu stanovuje akčný plán pre problémy s alkoholom do roku 2030, je v rámci kultúrno-osvetových aktivít zdôrazňovať tému škodlivosti alkoholu. A to je celkom zaujímavý bod, keďže u nás viacero hromadných podujatí má značku nejakého alkoholu priamo v názve. Ľubomír Okruhlica: „Západné krajiny majú prísne regulovanú reklamu a marketing alkoholických nápojov, vzhľadom na ich vplyv na deti a mládež. Napríklad na športových podujatiach sú na to prísni Francúzi. U nás to v akčnom pláne nie je také výrazné.“ Že by sa situácia u nás zmenila, si nevie prestaviť: „Pokusy tu boli a neprešlo to. Nie je na to politický konsenzus.“
Ľudia, ktorí nemajú alkohol pod kontrolou sa neraz odkazujú na zdedené gény. Podľa vedúceho Ústavu molekulárnej biomedicíny Petra Celeca to nie je také jednoduché: „Genetické faktory sú dôležité, ale veľmi podstatná je interakcia s prostredím.“
Zaujímajú vás zdravotné témy? Vypočujte si aj tieto epizódy:
Fakty, rozhovory a analýzy k aktuálnym témam. Spravodajský podcast Rádia Expres Dopodrobna vás zavedie ďalej, než ponúkajú stručné prehľady správ a pomôže vám pochopiť širší kontext udalostí a spoločenského diania. Podcast nájdete na Podmaze alebo vo svojej podcastovej aplikácii.