Práve hráme

26/02/2021

Každý človek si zaslúži právo a slobodu byť sám sebou, odkazuje Karin Ann v novinke babyboy


Ešte neuplynul ani rok, odkedy mladá slovenská speváčka Karin Ann vydala svoj prvý singel Ruky preč a už má za sebou celú sériu medzinárodných úspechov. Skladateľka a výtvarníčka s českými koreňmi stihla za krátky čas zaujať redaktorov amerických The New York Times, nemeckého Bildu či európskej MTV a dostala pozvánku absolvovať vypredané turné s poľskou hviezdou Sanah. Teraz Karin predstavuje videoklip k svojmu najnovšiemu singlu s názvom babyboy.

Karin Ann – babyboy (official video)

„My, mladí ľudia chceme, aby sa spoločnosť vyvinula, prestala kastovať a škatuľkovať. Preto som sa rozhodla upozorniť na to, že intolerancia je bohužiaľ v spoločnosti častým javom v každej dekáde,“ vysvetľuje Karin Ann, ktorá vo svojej hudbe dlhodobo upozorňuje na genderovú nevyváženosť, netoleranciu voči sexuálnej orientácii či náboženským otázkam alebo rasovú diskrimináciu.

Pôsobivé video k singlu ukazuje známe príklady utláčania a diskriminácie od 20. rokov minulého storočia až po súčasnosť. Príbeh okrem iného tiež vzdáva hold aktivistke Rose Parks, ktorá pred 65 rokmi v americkej Alabame odmietla uvoľniť svoje miesto v autobuse belochovi, za čo bola zatknutá a spustila obrovskú vlnu protestov. Tie nakoniec viedli k ukončeniu segregácie Afroameričanov a ľudí s inou farbou pleti.

Dej videoklipu sa začína v 20. rokoch minulého storočia, kedy ženy nemali právo voliť. Plynule postupuje do súčasnosti, pri čom sa zastavuje v okamihoch poukazujúcich na harašment, genderovú i rasovú segregáciu, utláčanie ľudí z LGBT komunít, alebo zažité stereotypy žien ako vykonávateliek všetkých domácich prác.

„Keď som napísala babyboy, mala som iba 15 rokov, ale už som dokázala vidieť, ako svet funguje a to, čo som videla, sa mi vôbec nepáčilo. Vo svete je stále toľko nespravodlivosti, nerovnoprávnosti a nenávisti…“ spomína Karin na inšpiráciu, vďaka ktorej napísala nový singel. „Dúfam, že táto pieseň a videoklip aspoň trochu prispejú k debate o celom probléme. Pretože sloboda každej osoby sa končí tam, kde obmedzuje iných,“ dodáva na záver.

Nadácia Rádia Expres