Práve hráme

01/06/2020

Tlmočník a sprievodca Čínou Pavel Dvořák v Šanghaji pomohol po vypuknutí koronakrízy aj Slovensku


Uspeli vo svete, doma ich nepoznáme! Každú stredu v premiére Oli Džupinková predstavuje Slovákov, ktorí žijú v zahraničí. Ďalšie tipy môžete posielať na slovacivzahranici@expres.sk.

Pavel Dvořák, sinológ, sprievodca Čínou, tlmočník, učiteľ, bloger, fotograf

Pavel Dvořák žije v Číne sedem rokov. Strieda to ale so slovenskými Budmericami. Keď si ešte v detstve zamiloval Jackieho Chana, začal sa zaujímať viac o čínsku kultúru. Rozhodol sa študovať čínštinu a keď prišiel do Číny, zostal. Pavel robí sprievodcu, posledné štyri roky organizuje špeciálne výlety po Číne, vydáva knihy, prednáša o Číne a čínskej kultúre, tlmočí, bloguje a vloguje. Spolupracuje aj s Českou televíziou.

Aktuálne prekladá svoju prvú knihu z čínštiny. Ide o Denník z Wuhanu spisovateľky Fang Fang, ktorá počas pandémie koronavírusu uviazla vo Wuhane. Vo svojom online denníku popisuje, ako sa situácia zmenila zo dňa na deň, ako zlyhávali vládne štruktúry a ako sa nákaza rozšírila po celej Číne a celého sveta. Pavel v čase vypuknutia koronakrízy bol jedným z tých, ktorý pomáhal v komunikácii so slovenskými nemocnicami, firmami aj iniciatívou #ktopomozeslovensku a čínskym trhom so zháňaním dodávateľov rúšok, respirátorov a ďalších zdravotníckych pomôcok.

Najkrajšie miesta Číny – trailer

Foto: Archív Pavel Dvořák
instagram.com/dvorakpaveljr
cestycinou.sk

#olidzupi

Nadácia Rádia Expres