Práve hráme

27/03/2020

Pre núdzový stav polícia uzavrela hraničné priechody, tieto sú momentálne uzavreté


V nedeľu 15. marca Vláda SR vyhlásila núdzový stav, nákaza sa potvrdila u 61 ľudí. Sprísňovanie podmienok má dopad aj na dopravu. Opatrenia pre zamedzenie šírenia koronavírusu prijali už mestá Bratislava, Trnava, Banská Bystrica či Košice, v ktorých je zakázaný vstup do MHD bez ochranného rúška. Polícia postupne kontroluje hraničné priechody a pri niektorých prišlo aj k úplnému uzavretiu.

Aktualizovaná info z 29. marca 2020:

Všetky hraničné priechody (vrátane HP Brodské na D2) sú prejazdné

Zavreté sú aj medzinárodné letiská, zastavená je medzinárodná vlaková aj autobusová doprava.

Ľudia presúvajúci sa zo zahraničia musia dodržiavať povinnú karanténu po dobu 14 dní, inak hrozí pokuta vo výške 1659 eur. Izolácia sa netýka vodičov komerčnej nákladnej dopravy, vodičov menších vozidiel (do 3,5 tony) s nákladom, ktorí sa preukážu CMR dokladom, pilotov, rušňovodičov, strojvodcov, zdravotníkov, zamestnancov pohrebných služieb a námorníkov za presne daných podmienok uvedených na webe Úradu verejného zdravotníctva.

Bez trvalého pobytu na Slovensku sa cez hranice nedostanete. Pokiaľ ste pohraničnými obyvateľmi z okolia 30 km s trvalým alebo prechodným pobytom mimo nášho územia a cestujete za prácou, je potrebné mať potvrdenie od zamestnávateľa. Pokiaľ je to naopak a za prácou cestujete zo Slovenska do pohraničných oblastí môžete buď ostať doma alebo sa zdržiavať na mieste vašej práce – je tu však aj výnimka, ktorá platí len pre zdravotníkov a ošetrovateľov pracujúcich v pohraničí.

Polícia už rieši vyše 200 prípadov, ktoré porušili povinnú karanténu – každý bude musieť zaplatiť najvyššiu možnú pokutu. Polícia zároveň vyzýva, aby ste toho, kto nedodržiava opatrenia nahlásili na štátnu políciu na 158 (mestskú políciu) alebo na 159 (regionálnu pobočku Úradu verejného zdravotníctva).

aplikacie Rádia Expres