Práve hráme

22/01/2020

Aktivista Samuel Zubo z Prahy motivuje Slovákov a Slovenky, aby využili možnosť voliť zo zahraničia


Uspeli vo svete, doma ich nepoznáme! Každú stredu v premiére (repríza v nedeľu) Oli Džupinková predstavuje Slovákov, ktorí žijú v zahraničí. Ďalšie tipy môžete posielať na slovacivzahranici@expres.sk.

Samuel Zubo, aktivista a zakladateľ občianskeho združenia Srdcom doma

Samuel Zubo sa narodil v Rimavskej Sobote. Študoval na Lesníckej fakulte TU vo Zvolene, ale venoval sa aj počítačom. Keď odišiel do Prahy, kde žije posledných 13 rokov, už si hľadal prácu v IT sektore. Momentálne pracuje ako analytik. Samo rieši rôzne aktivity, v Prahe zakladá skautský oddiel a pred dvomi rokmi založil občianske združenie Srdcom doma. Aj vďaka osvete, ktorú urobil Samo s ďalšími dobrovoľníkmi, o voľbu poštou zo zahraničia požiadalo vyše 55-tisíc voličov. V roku 2016 volilo poštou 17-tisíc ľudí.

Slovák Samuel Zubo prostredníctvom združenia Srdcom doma spustil aj petíciu za zmenu volebného zákona, ktorá umožní občanom s volebným právom v Slovenskej republike voliť vo voľbách zo zahraničia. Žiadajú, aby bolo občanom umožnené zúčastňovať sa zo zahraničia na voľbách prezidentských, voľbách do orgánov samosprávnych krajov, do orgánov samosprávy obcí, do Európskeho parlamentu tak, tak ako je to možné v prípade volieb do NR SR.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

⛔️Práve ste si vyčerpali možnosti zapojenia sa do správy vecí verejných zo zahraničia. ❌Ďalšiu možnosť budete mať opäť o štyri roky. Čau! ❓Cítite v tom dávku pohŕdania? To je dobre! Pretože my tiež! Veľmi nás hnevá, že väčšina poslancov NR SR, ktorí dnes sedia v slovenskom parlamente pohŕda ústavnými právami občanov a opakovane hlasuje proti rozšíreniu možnosti voliť zo zahraničia. ✅✅V roku 2019 sme mnohí cestovali na prezidentské voľby – dva krát! ✅Plánovali sme veci, aby sme mohli cestovať na Slovensko opäť, v čase volieb do Európskeho parlamentu. ✅ Práve sme sa v nevídanom množstve zaregistrovali k voľbám poštou zo zahraničia. Už nikto nemôže tvrdiť, že sa nezaujímame! 💁‍♀️Koľko krát nás ešte chcú nútiť cestovať vtedy, keď nám to práve nemusí vyhovovať? Zvoľme si poslancov, ktorí budú mať úctu k našim občianskym právam a umožnia nám voliť zo zahraničia vo všetkých voľbách – tak, ako to umožňujú moderné krajiny svojim občanom. Berme si príklad z Rakúska, Estónska, buďme moderným Slovenskom! Počkajte na hlasovacie lístky a nastavte politikom zrkadlo!📣 Podpíšte petíciu za rozšírenie možnosti voliť zo zahraničia na všetky voľby: https://www.srdcomdoma.sk/formular-peticia-srdcom-doma/ Ďakujeme! #srdcomdoma #volmezozahranicia #volbapostou #moderneslovensko 📣

Príspevok, ktorý zdieľa Srdcom doma o.z. (@srdcomdoma),

Foto: Archív Samuel Zubo

#olidzupi

Odporúčame

aplikacie Rádia Expres