Práve hráme

16/10/2019

Nenápadné pohorie tieni časť cesty z Bratislavy do Žiliny. Objav Považský Inovec a jeho tajomstvá


Strať sa s nami a spoznaj kúzelné a tajomné Slovensko!
Každý štvrtok ťa v našom podcaste prevedieme po najkrajších miestach našej krajiny.

Má dĺžku 48 km, premenlivú šírku 15 až 25 km, zaberá rozlohu 600 km². Má zložitú geologickú stavbu. Je bohaté na pramene minerálnych vôd, avšak bez väčších tokov. Stretávajú sa tu teplomilné a horské druhy rastlín. Vyskytuje sa tu druhovo rozmanité zastúpenie živočíchov. Považský Inovec.

A práve tu ľudia žili od staršej kamennej doby. Toto pohorie bolo popretkávané mnohými komunikáciami, ktoré predstavovali najvhodnejšie spojenie medzi Ponitrím a Považím. Viedla tade aj slávna jantárová cesta. Dnes vás zelená turistická značka zavedie z Nitrianskej Blatnice okolo rotundy Blatnický Jurko až na nevysoký, 748 metrový vrchol Marhát. Ale to meno! Možno je moravské, ako „Marharii“ a „Merehani“; možno je keltské alebo germánske ako „marko“ alebo „marha“ a znamená kôň; možno je maďarské ako „marha“ a znamená dobytok!  No a možno súvisí so staronemeckými slovami „markat, marchat, marchot“, z ktorých je dnešné „Markt“ a to je trh alebo jarmok.

Pod Marhátom bolo začiatkom 9. storočia významné slovanské hradisko Bojná Valy. A pri ňom bola mýtna stanica, a miesto kde sa obchodovalo, okrem iného aj s dobytkom. Keď sa budete ďalej túlať lesom, na Bojnú narazíte. A keď sa budete túlať ešte ďalej, dostanete sa až k hradisku Kostolec, Ducové. Alebo až k jaskyni Čertova pec! A tam sa pred vami odohrá praveké divadlo, v ktorom pravekí ľudia budú sedieť okolo ohňa a klebetiť.

Vrch Marhát (Považský Inovec)- Turistika-One2we/VaGa

Všetky časti podcastu Výlety po Slovensku s One2We

Odporúčame

Nadácia Rádia Expres