Spoznaj pohronskú hradnú cestu a hrad, ktorý bol postavený pre šaša
Strať sa s nami a spoznaj kúzelné a tajomné Slovensko!
Každý štvrtok ťa v našom podcaste prevedieme po najkrajších miestach našej krajiny.
Cisársky hrad Cochem v Nemecku bol postavený v roku 1000, hrad Warwick v Anglicku v roku 1068. Údajne jedny z najstarších hradov v Európe a vo svete.
Príbehy slovenských hradov začínajú už v 9. storočí v podobe slovanských drevených pevností, ktoré sa neskôr premenili na kamenné stavby. Tak vznikli hrady v Bratislave, Trenčíne a Nitre. 13.storočie prinieslo ničivý vpád Mongolov a po ňom obrovský stavebný boom. Bolo postavených viac ako 150 hradov. A niesli hrdé meno „ochrancovia a strážcovia“. Po veľkej prestavbe v 15. storočí sa Trenčiansky hrad, Spišský hrad a hrad Devín stali najväčšími hradmi v Európe. V 16. Storočí osedlali svoje kone Turci a vybrali sa na bojové ťaženie do Európy. Vtedy vznikli pevnosti Fiľakovo, Bzovík a Komárno, skvost európskej vojenskej architektúry, ktorý v roku 1594 odolal mesačnému obliehaniu sinanského pašu a jeho stotisícového vojska.
No a Turci mali záujem aj o bohatstvo slávnych stredoslovenských baníckych miest. Nová Baňa, Pukanec, Kremnica, Banská Štiavnica, Banská Belá, Banská Bystrica a Ľubietová. Sedem legendárnych miest, ležiacich na Pohronskej ceste. ktorá lemovala rieku Hron. Spájala Ostrihom s Horehroním.
A túto cestu chránilo viac ako 15 hradov. A jeden z nich bol hrad Šášov.
Hrad Šášov bol vybudovaný na sútoku kremnického potoka Rudná a Hrona na majestátnej skale, ktorá bola domovom orlov. A volá sa „Orlí kameň“.
A vraj ho nechal postaviť istý zvolenský veľmož pre svojho dvorného šaša, ktorý mu na poľovačke zachránil život pred ozrutnou medvedicou. Preto to meno.
Chcete ju nájsť? Radšej to neskúšajte. Postojte medzi mohutnými hradnými múrmi a nechajte na seba pôsobiť ich silu. Ruiny predsa otvárajú dvere premenám.
Všetky časti podcastu Výlety po Slovensku s One2We