Práve hráme

22/12/2022

Zaspomínaj si na detstvo pri klipoch Elánu, ktoré si možno nikdy nevidel


Elán je legendárna slovenská  kapela, ktorú v Bratislave v roku 1968 založili spolužiaci zo základnej školy. Spevák Jožo Ráž, hráč na klávesové nástroje Vašo Patejdl, gitarista Juraj Farkaš a bubeník Zdeno Baláž. Počas kariéry nahrali nespočetný počet hitov. Vybrali sme pár raritných videoklipov zo začiatkov Elánu.

Pieseň Človečina z albumu Elán 3. Klip natočili v roku 1983 na železničnej stanici Železnej Studničky a v uliciach Bratislavy.

https://www.youtube.com/watch?v=zZFsG8XIYR0

Bežnou praxou v socialistickej televízii bolo aj to, že klip sa natočil  pre potreby populárnej relácie. Video k piesni Dve a dve natočili pre Elán v roku 1985 do relácie Auto-moto revue.

https://www.youtube.com/watch?v=qszWuBP5nv0

Z prvého albumu Ôsmy svetadiel vytŕčala skladba Kaskadér. Napriek filozofickému textu s odkazom sa dočkala až infantilného klipu s grotesknými motívmi. Klip natáčali v areáli Rusovského kaštieľa.

https://www.youtube.com/watch?v=6JPJ1BUa5g4

Rockový náboj mala aj pieseň V znamení motoriek. Bola na albume Nie sme zlí a vydali ho v roku 1982. Počuť v nej, že autori mali radi americkú skupinu Chicago, čo sa však Elánu nedá vyčítať.

https://www.youtube.com/watch?v=TFZO59JZVls

Výnimočný je aj záznam z Bratislavskej Lýry 1982, kde Elán hrali a spievali naživo pieseň Aj keď bez peňazí a dokázali, že sú skvele zohratí.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

V relácie Pionierska lastovička sa objavil aj tento výnimočný klip Elánu, ktorý nahrali na Tehelnom poli v roku 1981.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Elán počas svojej kariéry nahrali 15 štúdiových albumov, 5 anglických, 6 live a 11 kompilačných albumov.

Zdroj náhľadovej fotografie: YouTube

Mobilné aplikácie Rádia Expres