Práve hráme

28/12/2020

Zaspomínaj si na mladosť pri klipoch Elánu, ktoré si možno nikdy nevidel


Elán je legendárna slovenská  kapela, ktorú v Bratislave v roku 1968 založili spolužiaci zo základnej školy. Spevák Jožo Ráž, hráč na klávesové nástroje Vašo Patejdl, gitarista Juraj Farkaš a bubeník Zdeno Baláž. Počas kariéry nahrali nespočetný počet hitov. Vybrali sme pár raritných videoklipov zo začiatkov Elánu.

Pieseň Človečina z albumu Elán 3. Klip natočili v roku 1983 na železničnej stanici Železnej Studničky a v uliciach Bratislavy.

Elán – Človečina (original clip)

Bežnou praxou v socialistickej televízii bolo aj to, že klip sa natočil  pre potreby populárnej relácie. Video k piesni Dve a dve natočili pre Elán v roku 1985 do relácie Auto-moto revue.

Elán – Dve a dve (clip)

Z prvého albumu Ôsmy svetadiel vytŕčala skladba Kaskadér. Napriek filozofickému textu s odkazom sa dočkala až infantilného klipu s grotesknými motívmi. Klip natáčali v areáli Rusovského kaštieľa.

Elán – Kaskadér /official video/

Rockový náboj mala aj pieseň V znamení motoriek. Bola na albume Nie sme zlí a vydali ho v roku 1982. Počuť v nej, že autori mali radi americkú skupinu Chicago, čo sa však Elánu nedá vyčítať.

Elán – V znamení motoriek

Výnimočný je aj záznam z Bratislavskej Lýry 1982, kde Elán hrali a spievali naživo pieseň Aj keď bez peňazí a dokázali, že sú skvele zohratí.

Aj keď bez peňazí (Elán, 1982, Bratislavská lýra)

V relácie Pionierska lastovička sa objavil aj tento výnimočný klip Elánu, ktorý nahrali na Tehelnom poli v roku 1981.

Elán 1981 TEHELNE POLE

Elán počas svojej kariéry nahrali 15 štúdiových albumov, 5 anglických, 6 live a 11 kompilačných albumov.

Nadácia Rádia Expres