Práve hráme

25/04/2019

Poznáš najvyšší vrchol Považského Inovca? A prečo sú na bráne hradu Beckov zavesené šašovské topánky?


Strať sa s nami a spoznaj kúzelné a tajomné Slovensko!
Každý štvrtok ťa v našom podcaste prevedieme po najkrajších miestach našej krajiny.

Čo sa stane, keď takmer vbehnete niekomu do dvora? Zistíte, že ste sa ocitli v starom riečnom koryte,  ktoré vás vyvedie na veľkú lúku obkolesené oblými vrcholmi hôr.

Takto začalo naše putovanie na Inovec. Veľmi priateľsky na nás pozeral zo svojej výšky 1.042 mnm.  A hrdo taktiež. Veď je najvyšším vrcholom pohoria Považský Inovec. No a my sme jeho úsmevy opätovali.

Diskutujúc o lovcoch z doby kamennej, ktorí sídlili v jaskyni Čertova pec pri neďalekých Piešťanoch a klebetili okolo ohňa,  o tajomných Slovanoch, ktorí si v Kostolci nad obcou Ducové postavili hradisko, o malebnej okrúhlej staro-románskej rotunde sv. Juraja pri Nitrianskej Blatnici, postavenej v 9. stor. ešte pred vznikom Veľkej Moravy a o mocnom pánovi Váhu a Tatier, Matúšovi Čákovi Trenčianskom, ktorému v čase najväčšej slávy patrilo vyše 50 hradných panstiev, aj hrad Tematín, sme si ani nevšimli, že vlastne neustále kráčame do kopca.

A ten bol čoraz strmší a strmší. A ešte strmší.

Až sme sa ocitli na vrchole, kde nás privítala 22 m vysoká rozhľadňa s výhľadmi na Nové Mesto nad Váhom, Dubnicu nad Váhom, Trenčín, Topoľčany, Bánovce, Veľkú Fatru, Tatry, Vršatec, Kľak a Lopeník na Morave. A o pár metrov nižšie nás pozdravila Vyhliadka Dr. Bundalu. A o ďalších pár desiatok metrov nižšie nám otvárala dvere ako unaveným pocestným z Dobšinského rozprávok, Chata Inovec.

A veru že sme aj oľutovali, že nemáme so sebou bicykle. 44 cyklotrás, ktoré majú 357 km, ponúkajú úžasné adrenalínové zjazdy. Cestou späť sme neodolali volaniu hradu Beckov. A keď sme prechádzali hradnou bránou spomenuli sme si na legendu o šašovi Beckovi, ktorý dal hradu meno.

A v jeho ruinách, medzi mohutnými múrmi k nám doliehal mohutný hlas hradného pána, Ctibora zo Ctiboríc.


Všetky časti podcastu Výlety po Slovensku s One2We:

Viac info
Nadácia Rádia Expres