Práve hráme

25/04/2019

Poznáš najvyšší vrchol Považského Inovca? A prečo sú na bráne hradu Beckov zavesené šašovské topánky?


Strať sa s nami a spoznaj kúzelné a tajomné Slovensko!
Každý štvrtok ťa v našom podcaste prevedieme po najkrajších miestach našej krajiny.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Čo sa stane, keď takmer vbehnete niekomu do dvora? Zistíte, že ste sa ocitli v starom riečnom koryte,  ktoré vás vyvedie na veľkú lúku obkolesené oblými vrcholmi hôr.

Takto začalo naše putovanie na Inovec. Veľmi priateľsky na nás pozeral zo svojej výšky 1.042 mnm.  A hrdo taktiež. Veď je najvyšším vrcholom pohoria Považský Inovec. No a my sme jeho úsmevy opätovali.

Diskutujúc o lovcoch z doby kamennej, ktorí sídlili v jaskyni Čertova pec pri neďalekých Piešťanoch a klebetili okolo ohňa,  o tajomných Slovanoch, ktorí si v Kostolci nad obcou Ducové postavili hradisko, o malebnej okrúhlej staro-románskej rotunde sv. Juraja pri Nitrianskej Blatnici, postavenej v 9. stor. ešte pred vznikom Veľkej Moravy a o mocnom pánovi Váhu a Tatier, Matúšovi Čákovi Trenčianskom, ktorému v čase najväčšej slávy patrilo vyše 50 hradných panstiev, aj hrad Tematín, sme si ani nevšimli, že vlastne neustále kráčame do kopca.

A ten bol čoraz strmší a strmší. A ešte strmší.

Až sme sa ocitli na vrchole, kde nás privítala 22 m vysoká rozhľadňa s výhľadmi na Nové Mesto nad Váhom, Dubnicu nad Váhom, Trenčín, Topoľčany, Bánovce, Veľkú Fatru, Tatry, Vršatec, Kľak a Lopeník na Morave. A o pár metrov nižšie nás pozdravila Vyhliadka Dr. Bundalu. A o ďalších pár desiatok metrov nižšie nám otvárala dvere ako unaveným pocestným z Dobšinského rozprávok, Chata Inovec.

A veru že sme aj oľutovali, že nemáme so sebou bicykle. 44 cyklotrás, ktoré majú 357 km, ponúkajú úžasné adrenalínové zjazdy. Cestou späť sme neodolali volaniu hradu Beckov. A keď sme prechádzali hradnou bránou spomenuli sme si na legendu o šašovi Beckovi, ktorý dal hradu meno.

A v jeho ruinách, medzi mohutnými múrmi k nám doliehal mohutný hlas hradného pána, Ctibora zo Ctiboríc.


Všetky časti podcastu Výlety po Slovensku s One2We:

https://soundcloud.com/radioexpres/sets/vylety-po-slovensku-s-one2we

Viac info
Nadácia Dobrý skutok