Práve hráme

28/02/2019

Jedinečný projekt, ktorý reálne pomôže ťažko chorým malým pacientom


V Bratislave v utorok 26.2.2019 otvorili špičkové oddelenie pre malé deti, ktoré sa liečia na rakovinu.

Neziskovej organizácii Deťom s rakovinou sa podaril jedinečný projekt, ktorý reálne pomôže mnohým ťažko chorým malým pacientom.

Spolu s Klinikou detskej hematológie a onkológie (KDHaO) a Národným ústavom detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave vybudovali špičkové oddelenie pre onkologických pacientov do veku 8 rokov. Nadštandardné priestory, v ktorých sa deti začínajú liečiť, spĺňajú vysoké bezpečnostné nároky potrebné pre ťažkú liečbu rakoviny. Deti mávajú počas chemoterapie mnohé nepríjemné a závažné vedľajšie účinky, často až život ohrozujúce, preto je ich bezpečie na prvom mieste.

Pri otvorení bol aj prezident Andrej Kiska a ministerka Andrea Kalavská.

„Sme nesmierne radi, že sa nám podarila takáto náročná prestavba a môžeme odteraz detských pacientov liečiť v špičkových podmienkach. Liečbu máme rovnakú ako v západných európskych krajinách a teraz sa im vyrovnáme už aj priestormi pre liečbu a ich vybavením. Deti s veľmi zníženou imunitou ako následkom liečby sa liečia vďaka novej vzduchotechnike s nepretržitou filtráciou vzduchu a ďalšiemu vybaveniu v bezpečných izbách,“ hovorí prednostka KDHaO a predsedníčka správnej rady neziskovej organizácie Deťom s rakovinou Alexandra Kolenová.

Izby sú zrekonštruované veľmi vkusne.

V rámci rozsiahlej rekonštrukcie podľa projektu architektov Martiny MüllerovejRomana Halmiho sa zmenila dispozícia priestorov oddelenia. „Pribudla jedna miestnosť pre menšie operačné zákroky, jedna pacientska izba navyše, recepcia aj doteraz chýbajúca toaleta pre návštevy. Prestavbou sa pridala chýbajúca vzduchotechnika, menili sa okná, fasády, dvere aj nábytok,“ opisuje prestavbu riaditeľka neziskovej organizácie Deťom s rakovinou Katarína Kösegiová. Špičkové oddelenie prestavali z finančnej dotácie od Ministerstva zdravotníctva SR, NÚDCH a tiež vďaka súkromným sponzorom – darcom, ktorých mená a názvy spoločností nesú jednotlivé izby pacientov. Nezisková organizácia investovala aj príspevky, ktoré verejnosť venovala v rámci 2% z dane. Špičkové oddelenie pre deti s rakovinou je po dennej klinike otvorenej v roku 2017 ďalším veľkým úspešným projektom a reálnou pomocou neziskovej organizácie Deťom s rakovinou, ktorý sa podarilo zrealizovať najmä vďaka dobrým ľuďom.

Viac info

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

DEŤOM S RAKOVINOU Okrem poslanca Fica som sa dnes venoval aj podstatnejším veciam. Je dôležité, aby mali deti s onkologickými ochoreniami špičkovú liečbu a aby boli v príjemnom, modernom prostredí. Keď som prišiel na detskú onkológiu pred 13 rokmi, bol som zhrozený. Všade na stenách boli staré, škaredé kachličky. Žiadna izba nemala klimatizáciu, pričom vnútri bolo veľmi teplo a nepríjemne. Deťom bolo po chemoterapii zle. Na stoličku si človek radšej ani nesadol, aby sa pod ním nezlomila. Rodičia chodili len na jeden jediný funkčný záchod na chodbe. Jednoducho strašné. Dnes som navštívil novo zrekonštruované krídlo Kliniky detskej hematológie a onkológie v Bratislave. A konečne môžem povedať, že na toto zdravotnícke zariadenie môžeme byť hrdí. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí za týmto úžasným projektom stoja. Pani prednostke, ktorá je srdcom toho, že máme najmodernejšiu liečbu, rovnako kvalitnú ako v Nemecku. Keď som bol na Ukrajine na detskej onkológii a dopočul som sa, aké obrovské percento detí tam stále zomiera… Až sa človeku tisnú slzy do očí, keď si uvedomí, aká dôležitá je kvalitná lekárska starostlivosť, podmienky pre lekárov, sestričky aj pacientov. @detomsrakovinou @gogomantv @lucypug @fero_joke #detomsrakovinou #onkologia #rakovina #choroba #nemocnica #bratislava #slovensko #andrejkiska

Príspevok, ktorý zdieľa Andrej Kiska (@andrejkiska),

Odporúčame

aplikacie Rádia Expres