Práve hráme

03/07/2021

Legendárne návraty: ABBA – Dancing Queen


V roku 2020 je až neuveriteľné, že tanečná hudba znela v minulom storočí takto sofistikovane, a že na jej zloženie bolo treba profesionálnych hudobníkov, ktorí ovládali svoje remeslo, poznali postupy, harmónie a vedeli hrať na hudobný nástroj. Skôr narodení poslucháči pieseň dôverne poznajú z vysielania socialistických rádií, pretože bola hitom aj v ČSSR.

My sme si pre vás ale pripravili kompletný rozbor piesne, a ak si vypočujete videá, zistíte, čo všetko hit Dancing Queen ukrýva. Doslova magická je skladba bez hlasov a možno vás prekvapí, čo hrá v piesni napríklad iba basgitara. Smelo do toho! Singel Dancing Queen prvýkrat vydali vo Švédsku 15. augusta 1976. Nachádza sa na štvrtom albume Arrival. Napísali ju Benny AnderssonBjörn Ulvaeus and Stig Anderson.

Abba – Dancing Queen (Official Music Video Remastered)

Skupina ABBA vznikla v roku 1972 v Štokholme. Jej členmi boli Agnetha Fältskogová, Björn Ulvaeus, Benny Andersson a Anni-Frid Lyngstadová. Kapela sa stala najúspešnejšou švédskou hudobnou skupinou a jednou z najpopulárnejších hudobných skupín na svete. Jej úspech sa často porovnáva so skupinou Beatles.

Toto hrá v piesni len basgitarista Rutger Gunnarsson:

Legendary bassplayer Rutger Gunnarsson plays Dancing queen by Abba.

Toto hrá v piesni bubeník Roger Palm: 

ABBA – „Dancing Queen“ (REAL Instrumental Drum Track)

A nakoniec najväčšia lahôdka. Pieseň bez spevu. Na nej veľmi dobre počuť, z koľkých prepracovaných častí sa skladá a aké harmónie sa v nej dajú počuť.

ABBA-Dancing Queen (Instrumental Version)

Mobilné aplikácie Rádia Expres