Práve hráme

31/01/2019

Slovák Daniel Caltík dostal nápad v Maroku, teraz predáva ručne šité kožené tašky v 60 krajinách sveta


Uspeli vo svete, doma ich nepoznáme! Každú stredu v premiére (repríza v sobotu) Oli Džupinková predstavuje Slovákov, ktorí žijú v zahraničí. Ďalšie tipy môžete posielať na slovacivzahranici@expres.sk.

Daniel Caltík, dizajnér a šéf BennyBee

Daniel Caltík pochádza z Komárna. Po roku na vysokej škole odišiel do Škótska, konkrétne do Edinburghu, kde pracoval a študoval na inej vysokej škole biznis. Má za sebou aj Erasmus v Amsterdame, kde stretol chalanov z Maroka. Raz tam vycestoval a stretol chalana, ktorý mal super koženú tašku. Zistil, že takého tašky robí v Marakéši jeho strýko, a tak za ním zašiel. Ten mu vyrobil podľa jeho návrhu originálnu koženú, ručne šitú tašku, ktorá zaujala ľudí, kamkoľvek Daniel prišiel.

Po nejakom čase začal Daniel vyrábať kožené peňaženky spolu s bratom Benjamínom. Založili firmu BennyBee a výrobu presunuli do Hurbanova, kde prerobili starý dom po dedkovi. Teraz, po siedmich rokoch, predávajú svoje výrobky vo vyše 60 krajinách sveta – škandinávske krajiny, Austrália, Nový Zéland či USA. Sú to aktovky pre podnikateľov, doktorov a dizajnové batohy si kupujú aj mladí štýloví ľudia.

Daniel Caltík teraz žije vo Florencii, odkiaľ vedie firmu, ktorá sa snaží priniesť na trh niečo kreatívne a inovatívne. A ako hovorí Daniel, vo svojich dizajnoch chcú byť dobrodružní.

Foto: Archív Daniel Caltik

#olidzupi

Nadácia Rádia Expres