Práve hráme

19/06/2018

6 najkrajších miest na parádnu cyklotúru na Slovensku!


Na Slovensku máme až okolo 9-tisíc kilometrov cyklotrás. Ak už patríte do rodiny milovníkov cyklistiky a len teraz objavujete čaro jazdy na bicykli po krásnych miestach, určite sa inšpirujte!

Tajomné a krásne okolie Banskej Štiavnice

Začneme rovno v strede. Banská Štiavnica je fenomén a unikát. Samotné mesto je úchvatné a po prvej návšteve pocítite túžbu spoznať aj jeho okolie. A to je plné čarokrásnych miest. Na bicykli sa dajú vidieť rýchlejšie a samozrejme dá sa stihnúť viac. Pred výletom si určite pozrite stránku Bajkom k tajchom. Skvelý tip na 40 kilometrovú zážitkovú trasu je Veľký Hodrušský okruh, na ktorom sa dajú vidieť miesta, ktoré vás určite uchvátia. Ležia často mimo hlavných turistických trás. Určite sa zastavte pri dolnom Hodrušskom jazere, ktorá je perlou skrytou pred očami sezónnych turistov.

Zdroj foto: www.kemphodrusa.sk
Prehľad cyklotrás
Tatry z úplne iného pohľadu

Ak poznáte výhľad na Tatry len z diaľnice a rozhodli ste sa spoznať ich aj zblízka, zo sedadla bicykla, skúste cyklotrasu zo Ždiaru cez Osturňu do Spišských Hanušoviec, alebo trasu z Bachledky k Osturnianskym jazerám. Tatry uvidíte z úplne netypického pohľadu. Trasy majú okolo 40 kilometrov a okrem neskutočných výhľadov oceníte aj úžasný čerstvý vzduch.

Zdroj foto: www.obec-osturna.sk
Prehľad cyklotrás
Nádherný Gader!

Tento kraj je čarovný. Mám zvláštne a veľmi pozitívne vibrácie. Možno je to aj tým, že tento kraj bol osídlený už v praveku. Ak zaparkujete v obci Blatnica a rozhliadnete sa okolo, pochopíte. Prejdite si Gaderskú dolinu, zastavte sa s deťmi v stanici Mlynčekovo, kde si pozrite úsek potoka plný malých  mlynčekov. Trasa je určená aj pre začiatočníkov a končí sa pri horskom masíve Čertova brána. Naspať nemusíte pedálovať, pôjdete z kopca 😊

Zdroj foto: www.kamnahory.sk
Prehľad cyklotrás
Zamagurie – nespoznaný raj cyklistov!

Ak máte chuť oddýchnuť si od zhonu bicyklovania v mestách, zájdite do iného pokojnejšieho sveta, ktorý sa doslova ukrýva za Spišskou Magurou. Zamagurie je čarokrásne pokojný kraj a na jeho konci vás čakajú Pieniny. Preteká nimi nádherná dravá rieka Dunajec a vytvára najväčší prielom v strednej Európe s dĺžkou až 9 kilometrov. A je to ideálne miesto na výlet na bicykli. Z Červeného Kláštora popri Dunajci môžete zájsť až do poľského mestečka Szczawnica, tam si pozriete, ako vedia cestovný ruch využiť a propagovať Poliaci a hajde naspäť.

Zdroj foto: www.pieninyportal.sk
Prehľad cyklotrás
Nádherná Kvačianska Dolina!

Toto nádherné miesto na Liptove zaujme hneď len názvami! Kvačany, Kvačianska Dolina, Prosiecka Dolina, Oblazy. Všetko nádherné ľubozvučné mená, ktoré len lákajú spoznať ich. Trasa cez Kvačiansku dolinu na Oblazy je určená pre skúsených cyklistov, pretože aj peší turisti s ňou niekedy majú problém. Okrem neskutočných prírodných scenérií vám bude odmenou pohľad na nádherný komplex starých mlynov uprostred rokliny, v ktorej by ste čakali hocičo iné, len nie tak nádherné, až rozprávkovo krásne stavby.

Zdroj foto: www.visitliptov.sk
Prehľad cyklotrás
Ukrytý poklad v horách – Špania Dolina

Začali sme na Strednom Slovensku, skončíme tiež tu. Špania Dolina je blízko Banskej Bystrice. Kedysi mala viac obyvateľov ako ona a bola centrom baníctva. Jej poloha ju však nepredurčila stať sa centrom kraja. Ak sa tam vyberiete, pochopíte. Stúpate 4 kilometre autom hore a neveríte, že na konci cesty môže byť niečo tak krásne. Okolie Španej Doliny je plné zvážnic a lesných ciest a dá sa odtiaľ zájsť až na Donovaly. Lesy sú tam plné zveri, nie je problém stretnúť jeleňa či jelenicu, pozor si dajte aj na medvede.  Ak ste skúsenejší cyklisti, ktorým nerobí problém aj poriadne stúpanie, skúste trasu z Harmanca na Kráľovú Studňu alebo na Krížnu. Nezabudnuteľné výhľady!

Zdroj foto: www.beautifulslovakia.sk
Prehľad cyklotrás

Ak ste cyklista, ktorý má všetky tieto miesta zjazdené a Slovensko sa mu už zdá malé, určite nepremeškajte šancu vyskúšať si jednu z etáp legendárnych pretekov Tour de France! Oficiálny partner Tour De France, automobilová značka ŠKODA vám prináša možnosť vyhrať miesto na jedinečnej (a vypredanej) L“Étape du Tour s dopravou a ubytovaním. Prihlás sa prostredníctvom súťažného formulára a možno sa práve ty dostaneš medzi desiatich finalistov, ktorých podrobíme poriadne náročnej úlohe!

Nadácia Dobrý skutok