Práve hráme

05/06/2018

Dovolenka na Slovensku: 6 úžasných miest v okolí Levíc


Okolie Levíc ja také bohaté na úžasné miesta, že na parádny výlet si treba vyhradiť viac dní. Pri Leviciach je kraj bohatý na úžasné výhľady, dobré víno, dychberúce historické pamiatky, alebo scenérie, na ktoré sa budete mať chuť pozerať v každom ročnom období. V Leviciach sa dá príjemne poprechádzať, skvelo sa najesť. Určite si treba pozrieť aj Levický hrad.

Foto: Marcin Szala Wikipedia

Kláštor v Hronskom Beňadiku je perla schovaná blízko hlavnej trasy rýchlostnej cesty R1. Dostanete sa k nemu ľahko. Je to očarujúce miesto. V susedných krajinách by pamiatka podobného významu bola určite viac spropagovaná a navštevovaná. Je to mohutný opevnený benediktínsky kláštor a patrí medzi najstaršie a najvýznamnejšie stavebné pamiatky na Slovensku. Najstaršou časťou komplexu bola románska bazilika, ktorú vysvätili už roku 1075.

Foto: David Ištok/Aktuality.sk. Viac informácii o kláštore nájdete tu:

Utajené Veľkomoravské hradisko v obci Starý Tekov. Obec Starý Tekov je mimo hlavnej trasy a pritom od Levíc je iba 6 kilometrov. V centre však ukrýva staré hradisko, ktoré je žiaľ dobre viditeľné len z výšky. Jeho obrysy a valy sú pre návštevníka s dobrou predstavivosťou viditeľné aj zblízka a v súčasnosti je na ňom cintorín. Miesto má veľmi zaujímavú atmosféru a čaro. Je ideálne na krátku romantickú zastávku. Nálezy odtiaľ sú datované už od siedmeho storočia, ale územie Levíc a širšieho okolia je osídlené už od praveku. Podrobné informácie o Tekovskom hradisku nájdete tu:

Foto: Archeologický ústav v Nitre

Banská Štiavnica a okolie. Ak ste v Leviciach, určite si urobte výlet do Banskej Štiavnice. Ceny na parkoviskách sú mierne a je ich dosť. Prejdite sa úchvatnou botanickou záhradou a prezrite si mohutné sekvoje. Dajte si kávu a zmrzlinu na „trotuári“ a rozhodnite sa, čo by ste v Štiavnici chceli vidieť. Nádherný je Starý hrad, zvonku aj zvnútra, múzeá takisto ponúkajú rôzne expozície a mesto je plné útulných kaviarní a cukrární. Okúpať sa môžete v tajchoch. V okolí Štiavnice je ich 24 a prvý tajch nájdete už 15 minút pešo z  Námestia sv. Trojice. Zoznam všetkých tajchov nájdete tu.

Foto: jazeropocuvadlo.sk

Obec Pukanec vznikla ako banícka osada a v 14. storočí bol slobodným kráľovským banským mestom s hradbami, ktoré sa z časti zachovali a dajú sa obzrieť. Na námestí si dajte zmrzlinu a prejdite sa nad obec. Sú tam nádherné výhľady. Ako prvá zástavka cestou do Štiavnice je to ideálna voľba.

Foto: Levická informačná kancelária

Skalné obydlia Brhlovce. Blízko od Levíc je aj nenápadná obec Brhlovce, v ktorej sú však jedinečné skalné obydlia. Podľa miestnej tradície vznikali za čias tureckých nájazdov v 16. a 17.storočí. Pripomínajú kamenné jaskyne, ktoré si ľudia dlabali do sopečného masívu V minulosti slúžili na bývanie. Je to miesto, ktoré by ste určite mali vidieť.  Múzeum je otvorené od apríla do októbra. Všetky informácie nájdete tu.

Foto: skalneobydlia.sk

Krupina, Bzovík, hrad Čabraď. Od Levíc je na skok aj Krupina. Mesto, ktoré má ešte zachovalé stredoveké hradby a bašty, ktoré z našich miest zmizlo vďaka nepremyslenému búraniu väčšinou na začiatku minulého storočia. Nevynechajte Vartovku, ktorá sa týči nad mestom a je odtiaľ krásny výhľad. Určite si autom zájdite aj k pevnosti Bzovík, ktorá je pár kilometrov od Krupiny. Ak túžite po stredovekej romantike, vyberte sa k hradu Čabraď. Ten je síce ďalej a treba naň vyjsť pešo, ale určite stojí za výlet. Pozor na veľa hadov, ktoré tam žijú.

Foto: Wikipedia

Celý Tekov, mesto Levice a jeho okolie je nádherný kraj. Na každom kroku sa tam dajú vidieť krásne miesta a prežiť príjemné chvíle. Ak sa rozhodnete urobiť si výlet do tohoto kraja, určite si vyberte príjemný hotel a odtiaľ podnikajte výlety za zážitkami a dobrodružstvami. Vieme presne o takom! Business Hotel ASTRUM Laus**** je moderný hotel s vychýreným wellnesom a má skvelé ubytovanie s príjemnými izbami. Nájdete ho ľahko a má výbornú kuchyňu. Je ideálny na strávenie rodinnej dovolenky, ale aj ako kongresový hotel. Určite si tam oddýchnete.

Od 4. do 8. júna môžete vyhrať pobyt v Business Hotel ASTRUM Laus**** aj u nás na Exprese. Stačí sa prihlásiť do súťaže!

Chcem súťažiť
Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.
Mobilné aplikácie Rádia Expres