Práve hráme

30/05/2018

P. Kubina: Kandidáti na ústavných sudcov by sa mali navrhovať sami


Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

O najvážnejších ústavnoprávnych a spoločenských sporoch rozhoduje na Slovensku trinásť ústavných sudcov. Teraz sa bude meniť naraz až deväť z nich a súdiť budú až do roku 2031. Samotnú voľbu kandidátov v parlamente, z ktorých si potom prezident vyberá ústavných sudcov však čakajú zmeny. Vládny návrh má minister spravodlivosti Gábor Gál, so svojou reformou ústavného súdu ale prichádza aj skupina takmer 40 ústavných expertov, právnikov a advokátov.

Prečo ministrovi stačí na zvolenie kandidáta na ústavného sudcu parlamentná väčšina a prečo naopak ústavní právnici hovoria o ústavnej väčšine? Aké by mali byť kritériá na najdôležitejších slovenských sudcov? Prečo je pre nás zloženie Ústavného súdu dôležité? Aká je v Košiciach situácia dnes? Stihnú poslanci presadiť všetky zmeny, ak deväť sudcov končí svoj dvanásť ročný mandát už vo februári budúceho roka a zákon ešte nie je ani na schôdzi parlamentu?

Braňo Závodský sa rozprával s jedným z autorov výzvy, advokátom a expertom na ústavné právo Petrom Kubinom.

https://podmaz.sk/podcast/brano-zavodsky-nazivo/9707049121-peter-kubina-kandidati-na-ustavnych-sudcov-by-sa-mali-navrhovat-sami-brano-zavodsky-nazivo

Mobilné aplikácie Rádia Expres