Práve hráme

06/02/2018

Motoristi na STK doplácajú na zbytočné chyby. Pozrite si rebríček najčastejších problémov


Áno, za pár eur navyše si môžete „kúpiť“ STK aj EK bez najmenších problémov. Paradoxne ten, kto prichádza na kontrolu bez úplatkov, môže doplatiť najviac.

Technickú prehliadku musí absolvovať pravidelne každý, inak hrozí pokuta – a tá vám do schránky príde určite. Tento inak krátky kontrolný úkon však občas dopadne nešťastne, pretože sa motoristi pravidelne dopúšťajú rovnakých chýb.
Pozreli sme sa na rebríček najčastejších problémov, kvôli ktorým slovenskí motoristi neprejdú technickou kontrolou. Technik ani samotná stanica jej výsledok neovplyvnia, podmienky pre vozidlá do detailov stanovujú zákony a nadväzujúce predpisy.

Jednoduchú kontrolu zvládne každý

Každý motorista zvládne jednoduchú kontrolu aj sám. Národná Asociácia STK (NA STK) odporúča preveriť svetlá, smerovky, stierače, vodu do ostrekovača či dátum platnosti lekárničky.

Akékoľvek opravy okrem nastavenia sklonu svetlometov v priebehu kontroly sú prísne zakázané. Za takéto zásahy hrozí technikovi pokuta 165 eur. Dokonca nemôže zákazníkovi ani doliať vodu do ostrekovača a auto nemôže pri takýchto situáciách jednoducho vyhodnotiť ako spôsobilé. Motoristov tak trestáme zbytočne a tí v drvivej väčšine prípadov vidia vinu u pracovníka STK,“ dopĺňa informácie z praxe Peter Hulman, tajomník NA STK.

Zbytočné chyby

Jednou z najčastejšie sa opakovaných príčin neabsolvovania TK je nepredloženie osvedčenia o evidencii časť II (po starom veľký technický preukaz). Bez neho jednoducho prehliadku nie je možné vykonať. Vodiči si ho často zabúdajú, pýtajú sa, či je možné absolvovať TK iba s malým osvedčením, čo celý systém iba zbytočne zdržuje.

Šoféri na STK tiež chodia občas s nezapísanými zmenami a zväčša to na technikov hrajú na nevedomosť. Predovšetkým pneumatiky s iným rozmerom alebo čelné ochranné rámy sú dôvody, pre ktoré auto bez zápisu do technického preukazu jednoducho nemôže byť spôsobilé.

Za dôvod nesplnenia podmienok technickej kontroly sa ale považujú aj často opakované chyby s nečitateľným alebo inak výraznejšie poškodeným EČV, nefungujúce alebo vypálené žiarovky svetlometov či nefunkčným nastavením výšky svetiel.

Chyby, o ktorých možno neviete

Sú však aj také vady, o ktorých majiteľ auta nemusí vedieť. „Stretávame sa napríklad s nezhodnými pneumatikami na jednej náprave, pneumatikami s nižším rýchlostným indexom než je zapísaný v TP, nalepenými neschválenými fóliami na predných sklách, nefunkčným sťahovaním okien či poškodeným výrobným štítkom alebo so skorodovaným vyrazeným VIN číslom,“ dodáva Národná asociácia STK.

Technická prehliadka obyčajne trvá 20 až 40 minút a pozostáva z viacerých stanovíšť, na ktorých sa kontroluje takmer všetko, a teda aj to, o čom si väčšina majiteľov automobilov myslí, že sa nekontroluje. „Je preto priam zbytočné prísť a dúfať, že si technik nevšimne chybu práve na vašom vozidle. Odporúčame preto pred absolvovaním technickej kontroly skontrolovať všetko, čo sa skontrolovať dá, urobiť prípadné dodatočné zápisy do TP a nezabudnúť si osvedčenie o evidencii časť II (veľký technický preukaz). Potom vás už skutočne nemá čo prekvapiť,“ uzavrel P. Hulman.

Komentár redakcie

Z vyššie uvedeného textu vyplýva, že kontroly technickej spôsobilosti sú náročné, presné, precízne a nepodplatiteľné. Veď kamery sú dosť silným argumentom na to, aby sa prestali robiť podvody. Alebo nie?

Každodenná realita nám však ukazuje, že STK v našich končinách nemá ani zďaleka takú hodnotu, ktorú jej mylne určujú zákonodarcovia. Za 100 € môžete získať papiere o splnení nárokov STK a EK súčasne aj na starú embéčku, ktorá by v žiadnom prípade neprešla akoukoľvek kontrolou a vonkoncom nie tou, ktorá je monitorovaná kamerami.

Za to, že sa dá estékačka kúpiť za pár desiatok eur navyše, sa znižuje hodnota a význam celého inštitútu STK a EK.

Aj napriek tomu je ale nevyhnutné udržiavať svoje vozidlo v technicky dobrej kondícii nie preto, aby prešlo STK-čkou, ale aby bolo bezpečné pre vás ako vodičov, vašu rodinu ako pasažierov a ostatných účastníkov cestnej premávky. Práve to je to najpodstatnejšie, čo by mali technické kontroly riešiť a nie to, či je lekárnička dva týždne po expirácii alebo či voda v ostrekovačoch strieka optimálnym smerom…

Text pripravila Národná Asociácia STK a redakcia Autoviny.sk


Viac zaujímavých článkov pre náročných motoristov nájdete na autoviny.sk

[fb_page_like url=“https://www.facebook.com/automotorasport/“]
Nadácia Dobrý skutok