Práve hráme

24/01/2018

Riešenie pre bezpečnejšie jazdy bicyklom: geniálny vynález z Azerbajdžanu


Projektor ostatných účastníkov premávky informuje o tom, čo sa cyklista chystá spraviť. Jednoduché a geniálne!
Azerbajdžanský dizajnér Elnur Babayev ešte pred časom vytvoril projektor pre cyklistov, ktorý však neslúži im, ale ostatným účastníkom cestnej premávky. Vodičov informuje o tom, kam plánuje cyklista odbočiť alebo že stojí.

Na jednej strane tu máme cyklistov, ktorí sú súčasťou premávky musia sa riadiť rovnakými predpismi ako vodiči áut, na druhej strane tu máme autá, ktorých šoféri sú často netolerantní, arogantní, agresívni a vôbec nevyspelí na to, aby pochopili, že žijeme v roku 2017 a cesty patria aj dvojkolesovým dopravným prostriedkom. Keď si k tomu pripočítame malú nepozornosť v nesprávnej chvíli alebo obyčajnú náhodu, na svete je nehoda, ktorá môže spôsobiť smrť.

Strety cyklistov a motocyklistov s autami sú každodennou realitou a hoci sa pri väčšine z nich ľudia nezrania, fatálne úrazy a smrť nie sú tak ojedinelé. Niekedy stačí, aby sa cyklista zo svojej dráhy vychýlil iba o niekoľko centimetrov, napríklad pri obchádzaní diery v ceste a stret s autom idúcim cez 50 km/h môže znamenať hrozivú nehodu.

Zabrániť podobným stretom by mohol vynález/koncept od Elnura Babayeva, ktorý využíva projektor, aby ostatných účastníkov premávky informoval o prítomnosti a pohybe cyklistu.

Projektor Cyclee umiestnený na sedadle premieta jednoduchú grafiku na chrbát cyklistu tak, aby vodiči za ním videli, čo sa práve chystá spraviť. V štandardnom režime sa premieta piktogram bicykla, pri zastavení obrys dopravnej značky s nápisom STOP a pri odbočovaní šípky v doľava či doprava. Aby všetko fungovalo ako má, je potrebná aj asistencia samotného cyklistu – ten musí zariadenie nielen zapnúť, ale aj včas upozorňovať na zmenu smeru jazdy zapnutím smeroviek.

Nevýhoda tohto riešenia tkvie iba v tom, že projektovanú grafiku počas slnečného dňa nie je vidieť. Laserová technológia síce dnes dosahuje vysokých kvalít, ale v spojení s reflexnými vestami alebo tmavým odevom stále nemá šancu.

Keď tak nad tým rozmýšľame – nebolo by správne, keby mali všetky bicykle jazdiace po meste povinne inštalované aj smerové svetlá? Nepochybne by to zabránilo množstvu nehôd áut s cyklistami – veď dnes majú bicykle až 26-48-krát vyššiu šancu na nehodu ako autá medzi sebou.

https://www.youtube.com/watch?v=20_0nRMp66M

Viac zaujímavých článkov pre náročných motoristov nájdete na autoviny.sk

[fb_page_like url=“https://www.facebook.com/automotorasport/“]
Nadácia Dobrý skutok