Práve hráme

15/12/2017

Slovenka Saša Šamková reštaurovala šatník mexickej maliarky Fridy Kahlo v jej rodnom dome


Uspeli vo svete, doma ich nepoznáme! Každú stredu v premiére (repríza v sobotu) Oli Džupinková predstavuje Slovákov, ktorí žijú v zahraničí. Ďalšie tipy môžete posielať na slovacivzahranici@expres.sk.

Alexandra Šamková, reštaurátorka a maliarka

Alexandra Šamková pochádza z Bratislavy a v Mexiku žije už vyše 10 rokov. Na Slovensku pracovala v Slovenskom národnom archíve ako konzervátorka, reštaurátorka. Prvýkrát išla do Mexika s batohom ako turistka, a tak sa jej tam zapáčilo, že sa tam vrátila na výskumný pobyt v národnej knižnici. Saša teraz býva v časti Mexika, kde sa nachádza rodný dom a zároveň múzeum mexickej maliarky Fridy Kahlo.

Práve tam sa dostala k špeciálnej práci – konzervovala umelecké figuríny s oblečením Fridy. Potom čistila a reštaurovala jeden jej korzet, a naposledy asistovala pri fotení oblečenia Fridy Kahlo do katalógu k výstave o nej, ktorá má byť v Londýne, vo Victoria and Albert Museum. Okrem reštaurovania a konzervovania Slovenka Saša Šamková aj maľuje. Má svoj vlastný štýl, používa výrazné farby a veľmi ju ovplyvňuje farebné Mexiko a samotní Mexičania.

Strávila som dnes super deň! 😎☺️ Aj keď ma ráno zlomila, nazvem to, mierna nádcha 🤧🙃 Ale nejako som to zvládla a nahrala…

Posted by Oli Džupinková on Tuesday, December 12, 2017

Foto: Archív Alexandra Šamková

#olidzupi

Mobilné aplikácie Rádia Expres